Lek. Tomasz Jodłowski
specjalista chirurgii ogólnej
Absolwent wydziału lekarskiego Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Od ukończenia stażu podyplomowego związany z Trójmiastem. Od 2011 roku specjalista chirurgii ogólnej. Posiada bogate 10-letnie doświadczenie w wykonywaniu procedur chirurgicznych oraz 8-letnie doświadczenie w wykonywaniu diagnostycznych i leczniczych procedur endoskopowych przewodu pokarmowego. W latach 2005 – 2013 pracownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Żywienia Pomorskiego Centrum Traumatologii w Gdańsku na stanowisku starszego asystenta i specjalisty ds. żywienia klinicznego. Współtworzył i prowadził pierwszą w Trójmieście poradnię żywienia klinicznego. Członek towarzystw naukowych m.in. Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego, Europejskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego i Metabolizmu. Autor publikacji polskich i anglojęzycznych. Uczestnik wielu konferencji, kursów i warsztatów, w tym endoskopowych polskich oraz zagranicznych.
Endoskopia – jak przygotować się do gastroskopii?
Badanie gastroskopem jest bardzo proste i nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Osoba, u której będzie ona wykonana musi być na czczo, nie może przyjmować również żadnych płynów. Jeśli gastroskopia wykonywana będzie w godzinach rannych zaleca się rezygnację z kolacji w dniu poprzedzającym badanie. W przypadku gdy na jej wykonanie wyznaczono godzinę popołudniową, od ostatniego posiłku nie może minąć mniej niż 6 godzin.
Diagnostyka i leczenie chorób przewodu pokarmowego:
- USG jamy brzusznej
- rektoskopia
- anoskopia
- diagnostyka bólów brzucha
- choroba refluksowa przełyku
- krwawienia z przewodu pokarmowego
- żółtaczka – diagnostyka
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohn`a, wrzodziejące zapalenie jelita grubego)
- choroby wątroby, trzustki i dróg żółciowych
- zespół jelita drażliwego
- choroba uchyłkowa jelita
- porady dietetyczne
Panendoskopia, często w uproszczeniu nazywana gastroskopią – metoda diagnostyczna górnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na wprowadzeniu do niego giętkiego przewodu (endoskopu) zaopatrzonego w źródło światła i układ przekazujący obraz z wnętrza ciała.
Sposób zakładania gastroskopu Kussmaula
W badaniu tym stosuje się znieczulenie miejscowe gardła, przez które wprowadza się endoskop. Dzięki temu zazwyczaj nie jest to badanie bolesne, ale u wielu pacjentów może powodować nieprzyjemnie odczucia (odruch wymiotny, wrażenie “duszenia się”). Po badaniu może również występować ból gardła.
Metoda ta umożliwia łączne oglądanie w czasie jednego badania kilku części przewodu pokarmowego:
- przełyku (ezofagoskopia)
- żołądka (gastroskopia)
- dwunastnicy (duodenoskopia)
Badanie całego górnego odcinka przewodu pokarmowego (od przełyku do dwunastnicy) w sensie stricte medycznym powinno być nazywane ezofagogastroduodenoskopią.
W czasie badania niekiedy pobierany jest materiał do badań cytologicznych i histopatologicznych, a także wykonywane są drobne zabiegi, takie jak polipektomia (usunięcie polipów błony śluzowej), zatamowanie drobnych krwawień czy usunięcie niewielkich ciał obcych.
Niektóre ze schorzeń, których wykrywanie stało się możliwe dzięki zastosowaniu panendoskopii:
- przełyk Barretta
- rak przełyku
- żylaki przełyku
- zapalenie błony śluzowej przełyku
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
- rak żołądka, właściwie wykonywane badania przesiewowe potrafią wykryć tę chorobę we wczesnym stadium rozwoju
- zapalenie błony śluzowej żołądka także wywoływane przez Helicobacter pylori
Pandenoskopia należy do grupy badań endoskopowych czyli badań wnętrza ciała.